RSS Feed

Zombies på tv

Posted on Friday, January 30, 2009 in digitalt och analogt

I kväll visas zombierullen 28 dagar senare (2002) på tv 4. Rekommenderas.

Egentligen gillar jag inte zombies. De är fula, dumma och klumpiga. Deras matvanor är mer än motbjudande. Zombies har ingen elegans, ingen finess, det är bara slafs-slafs, tugg-tugg, slabb-slabb, skrik-skrik. Antagligen luktar de illa också.

Men det finns bra zombiefilmer, t.ex. brittiska 28 dagar senare. Filmad med digital videokamera och med relativt okända skådespelare i ledande roller. Otäckt – särskilt skildringen av soldater under extrem stress – och hyfsat trovärdigt.

Förra helgen visades en annan zombiefilm på tv 6, Land of the Dead (2005). Också riktigt bra. Regisserad av George A. Romero som också gjorde Night of the Living Dead (1968), Dawn of the Dead (1978) och Day of the Dead (1985)

Night of the Living Dead var den första filmen med moderna zombies, utan samband med voodoo-myten. Moderna zombies som käkar levande som i sin tur förvandlas till döda som också käkar levande och så vidare.

Night of the Living Dead är filmad i svart-vitt. Budgeten var liten och specialeffekterna blev därefter. Jag stängde av tv:n efter 45 minuter. Filmen är hejdlöst deprimerande. I en värld där de döda går igen finns det inget hopp. Även om de döda till slut besegras finns inget hopp. Lika bra att ta livet av sig med en gång. Helst innan de döda börjar gå igen. Typ.

Romeros andra zombiefilm Dawn of the Dead har jag inte sett men däremot gjordes en riktigt hyfsad remake 2001.

Läs även andra bloggares åsikter om , , , , ,

Bring on the comments

  1. Lilltroll says:

    Håller helt med dig där, jag tror också att zoombies luktar illa :)
    Kramis

  2. Utbloggad says:

    Night of The Living Dead är ju en riktig kultrulle!

  3. NeuroticKitten says:

    Jag har Night of the Living Dead på video nånstans – om jag inte slängt den. Kanske borde titta på den…

  4. Lilltroll says:

    I zombietagen ser jag :)
    Akta dej, dom springer ju lösa i Texas :)
    Jo du, det där med nanobloggning, jag var in och kikade…. jäkligt långa ord det var :)
    Kramis

  5. Lilltroll says:

    Äsch, håller man sig på sin kant så är både kor och älgar rätt drägliga att ha göra med tror jag… fast jag blev jagad av en älg en gång – kunde nog ha slagit något stort rekord i löpning då :)
    Ha en skön kväll!

Leave a Reply